**
اراده ی خداوند تحقق یافت و پیکر آدم ، از گل مخصوصی خلق شد ، اما هنوز روح در آن دمیده نشده بود.
فرشتگان با بهت و حیرت از آن بازدید میکردند و از ساختمان جالب و بی سابقه ی آن ، دچار اعجاب میشدند و در انتظار دمیدن حیات در آن بودند.
لحظه ی حساس و تعیین شده فرا رسید.
نسیم حیات وزید و از روح الهی در آن پیکر خاکی دمیده شد.
آدم ب جنب و جوش درآمد و خیل فرشتگان ، طبق فرمان خداوند متعال در برابر خلیفته الله ب سجده افتادند.
همه در حال سجده بودند و تنها یک نفر ، آری تنها یک نفر  که در صف فرشتگان جای داشت ولی عنصرش ، عنصر دیگری و از نژاد جن بود ، سجده نکرد : ابلیس!

ابلیس که سابقه ی عبادت چندین هزار ساله داشت و مورد احترام فرشتگان بود از فرمان خدا سرپیچی کرده و از سجده کردن ، امتناع نموده بود.
مخالفت با فرمان خداوند ، امر ساده و کوچکی نبود.
او بخاطر این سرکشی ، استحقاق هر گونه عقوبتی داشت ، ولی خداوند در مجازاتش ، قبل از محاکمه و روشن شدن علت ، تعجیل نفرمود تا برای بندگان نیز درسی باشد و گناهکاران را قبل از بررسی علت با علل گناه ، مجازات نکنند.
شاید امر خداوند را نشنیده باشد یا در آن لحظه مانعی فرا راهش وجود داشته که او را از انجام سجده بازداشته است.

خطاب رسید : ای ابلیس! چرا دستور را اطاعت نکردی
و در برابر آدم ، همانند فرشتگان بسجده نیافتادی؟
جوابی که ابلیس داد ، روشن ساخت که جز تکبر و خودبینی ، دلیل دیگری در دست ندارد.

گفت خداوندا من هرگز در برابر موجودی که از خاک تیره آفریده شده سجده نخواهم کرد.
خلقت من از عنصر آتش است
آتشی که گرم و نورانی و حرارت بخش است ولی خلقت آدم از خاک است خاک سرد و تیره و خاموش.

خطاب رسید : از صف فرشتگان و بندگان مطیع من ، خارج شو که تو دیگر شایستگی حضور در این مکان را نداری و بدان که تا روز قیامت ، مشمول لعنت من خواهی بود.

شیطان اگر در این هنگام که متوجه خطای خود و کیفر شدید آن شد ، لب ب عذرخواهی و توبه گشوده بود ، احتمالا" مورد عفو قرار می گرفت و خداوند منان که عذر پذیر و دارای رحمت واسعه است ، از گناهش میگذشت و او را می بخشید
ولی شیطان راه عناد و لجاج را در پیش گرفت
و درنتیجه ، لعنت و نفرین خداوند و فرشتگان و بندگان او تا روز رستاخیز گریبانگیرش گردید.

در آن حال شیطان مزد عبادت های چندین هزار ساله ی خود را مطالبه کرد و از خداوند درخواست کرد که در مقابل عباداتش ، او را عمر طولانی باندازه ی عمر جهان عطا کند و او را تا روز قیامت زنده نگه دارد.

**

اینک زمان آن رسیده بود که فرشتگان ب مقام والای آدم پی ببرند و حکمت آفرینش او را درک کنند.

خداوند متعال نامهای فرشتگان و دیگر موجودات کوچک و بزرگ جهان هستی از ذره تا کره و از اتم تا ستاره را ب آدم آموخت و حافظه ی نیرومند او را سرشار از دانستنی های گوناگون عالم خلقت فرمود.

آدم لب ب سخن گشود و از آنچه خداوند ب او آموخته بود ، فرشتگان را آگاه کرد.
در آن حال از جانب خداوند ، ندا آمد :
ای فرشتگان مگر من پیش از این ب شما نگفتم که من از غیب آسمان و زمین آگاهم و مسائل مرئی و نامرئی شما را میدانم؟

فرشتگان در برابر آنهمه استعداد و لیاقت و آن سرمایه ی عظیم علمی که ادم از خود نشان داد ،
سر تعظیم و تسلیم فرود آوردند و راز آفرینش انسان ، این گل سرسبد جهان هستی ، این خلیفته الله بر آنها آشکار شد و دانستند که خداوند حکیم بنا ب مصالحی که تنها او میداند و بس ، انسان را آفرید.

**

شیطان رانده و مطرود شد و از آن جایگاه رفیع اخراج شد.
و آدم تنها ماند.
تنهائی وحشت آور و خسته کننده.
او نیاز ب همنشین و همدم داشت.
همدمی که او را از تنهائی و غربت برهاند
و یار و یاور او در پیمودن راه زندگی باشد.

خواب او را ربود و ساعاتی در عالم خواب و بی خبری بر او گذشت و در همان ساعات ، خداوند متعال از باقیمانده ی گل آدم ، حوا را آفرید تا همدم و مونس او باشد.

وقتی آدم از خواب بیدار شد ، حوا را دید که کنارش نشسته و چشم ب او دوخته است.
حیرت زده پرسید : تو کیستی؟
گفت : من زنی هستم که خداوند مرا برای همسری تو آفریده است که از تنهائی نجات یابی و انیس و موتس تو باشم.
برق شادی در چشمان آدم جهید ، زیرا در آن شرایط ، چیزی برای او دلپذیرتر و شادی بخش تر از داشتن همنشینی مناسب و همسری شایسته نبود.

در آن حال خطاب رسید :
ای آدم ، مایلی با تعهد مهریه ای که من تعیین میکنم با حوا ازدواج کنی؟
آدم پذیرفت و ازدواج آنها انجام گرفت
و آرامش خاطری که خداوند برای همسران و در کنار یکدیگر مقدر فرموده ، برای آدم فراهم گشت و ترس و اضطراب و نگرانی از قلبش رخت بربست و احساس آرامش نمود.

+ دوره ی کامل قصه های قرآن
خلاصه ای از قصه ی آدم
نوشته ی سیدمحمدصحفی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

جزوه ها همسفر کار در منزل|ایران اشتغال|کسب و کار اینترنتی|کسب درآمد از ... معلمان ابتدایی narvvan1 دلنوشته مدیریت و مشاوره ارتباطات, روابط عمومی و رسانه بهبود جامع - CQI360 likamot